Кафедра хімії

Всеукраїнський термінологічний семінар для викладачів закладів вищої освіти України природничого і технічного профілю_2019-10-04

Деталі

01 Всеукр термін сем 2019

4 жовтня 2019 року в Державній науково-технічній бібліотеці України відбувся Всеукраїнський термінологічний семінар для викладачів закладів вищої освіти України природничого і технічного профілю на тему: «Термінологія у навчальному процесі», у роботі якого взяли участь і представники НПУ імені М.П. Драгоманова – доценти кафедри хімії, кандидат хімічних наук В.А. Богатиренко, кандидат педагогічних наук Н.А. Прибора та О.М. Ковтун.

Метою проведеного семінару є підвищення рівня викладання державною мовою і рівня володіння фаховою термінологією у вищих навчальних закладах України природничого і технічного профілю.

Робота семінару була спрямована за наступними тематиками:

 • Управління термінологією;
 • Фахова комунікація;
 • Лексикографічні системи та віртуальні термінографічні лабораторії в навчальному процесі;
 • Когнітивна термінологія;
 • Національні ресурси в термінотворенні і кодифікація термінів;
 • Застосування методів термінології як науки.

Наукові пікніки – хімія_2019-09-28

Деталі

Студенти кафедри хімії Томчук Катерина та Філімончук Ольга (21Х група) взяли участь у «Наукових пікніках». Наукові пікніки в Україні - ініціатива, що популяризує науку та освіту по всій країні. Захід відбувся 28 вересня в парку імені Т. Г. Шевченка м. Києва.

Студенти показали дорослим і дітям цікаві досліди. Сотні його відвідувачів змогли переконатися, що хімія може бути цікавою і захоплюючою.

Пікник-хімія 2019

XII Міжнародна виставка «LABComplEX. Аналітика. Лабораторія. Біотехнології. HI-TECH»_2019

Деталі

IMG 20190925 100233IMG 20190925 100806IMG 20190925 103438

Завідувач кафедри хімії, д.б.н., професор Калінін І.В. взяв участь у роботі XII Міжнародної виставки «LABComplEX. Аналітика. Лабораторія. Біотехнології. HI-TECH».

Цей захід щороку об’єднує керівників та фахівців підприємств різних галузей промисловості та науково-дослідних інститутів, лабораторій з контролю якості, виробничих, випробувальних, клініко-діагностичних та інших типів і видів лабораторій, контрольно-інспекційних органів.

Організаторами виставки є Національна академія наук України, «Група компаній LMT», ТОВ «Експофорум». Захід відбувся за підтримки профільних Комітетів Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, профільних міністерств і відомств, асоціацій та бізнес-об’єднань.

На стендах експонентів були представлені новинки аналітичного обладнання, лабораторні контрольно-вимірювальні прилади, загальнолабораторне обладнання, мобільні лабораторії, лабораторні меблі та посуд, інструментарій і витратні матеріали, реагенти, індикатори, тест-системи та реактиви, засоби індивідуального захисту, спецодяг, а також багато цікавого, що необхідно для оснащення лабораторій будь-якого профілю. Загалом було представлено 270 торгових марок вітчизняних та світових виробників, постачальників обладнання, матеріалів і технологічних рішень для лабораторій.

Головною особливістю виставки «LABComplEX. Аналітика. Лабораторія. Біотехнології. HI-TECH» є новаторський підхід і насичена науково-практична програма. Відвідувачі виставки мали можливість поповнити свої знання і оволодіти новими навичками в форматі науково-практичних конференцій, семінарів, тренінгів, майстер-класів на діючому обладнанні, згрупованому за тематикою.

Тиждень хімії в НПУ імені М.П. Драгоманова_2019

Деталі

У Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова успішно пройшов «Тиждень хімії», який був присвячений 185 річниці від дня заснування нашого славетного університету, історія якого сягає витоків з Університету Святого Володимира, 185 річниці з дня народження Д.І. Менделєєва, 150 річниці відкриття Періодичного закону і Періодичної системи хімічних елементів (Генеральна асамблея ООН та ЮНЕСКО проголосили 2019 рік Міжнародним роком Періодичної системи хімічних елементів), 100 річниці заснування IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry), Дню науки та Дню хіміка.

На відкритті тижня з вітальним словом виступив проректор з наукової роботи, доктор фізико-математичних наук, професор Г.М. Торбін, який передав вітальні слова від ректора університету, академіка В.П. Андрущенка та побажав змістовного і цікавого проведення заходу, а також наукових здобутків студентам.

01

Під час засідань виступили декан факультету природничо-географічної освіти та екології, професор Г.В. Турчинова, декан фізико-математичного факультету, професор М.В. Працьовитий, заступники декана факультету природничо-географічної освіти та екології, доцент В.Г. Щабельська та В.В. Головко, завідувач кафедри хімії, професор І.В. Калінін, завідувач кафедри іноземних мов, доцент О.О Яременко-Гасюк, професор кафедри математики і теорії та методики навчання математики О.В. Школьний, доценти кафедри хімії В.А. Богатиренко та О.М. Ковтун, доцент кафедри іноземних мов Л.В. Петько, студенти та магістри.

02

03

04

05

06

07

Цікаві демонстраційні експерименти були проведені студентами у внутрішньому дворі центрального корпусу під час наукового заходу  “Цікава наука - Scienceisfun”.

08

Захоплюючою була екскурсія до Музею коштовного і декоративного каміння на тему «Хімічні елементи у складі мінералів і порід земної кори», яку провів доктор геологічних наук, професор, директор геологічного музею Київського національного університету імені Тараса Шевченка В.А. Нестеровський разом з доцентом кафедри хімії В.А. Богатиренко.

09

Пізнавальними були доповіді наших гостей доктора біологічних наук, професора, завідувача лабораторії нанобіотехнологій Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України О.П. Демченка та кандидата хімічних наук, старшого наукового співробітника відділу хемосорбції та гібридних матеріалів Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України О.А. Дударко, яка, до речі, є випускницею нашої кафедри хімії.

10

Показати свою кмітливість і ерудованість та ще й з почуттям гумору студенти мали можливість під час змагань «Хіміки жартують».

11

Проведений «Тиждень хімії в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова» сприяв розширенню і закріпленню знань студентів та пройшов у невимушеній, дружній атмосфері й залишив незабутні враження.

Щиро дякуємо керівництву факультету, університету та колегам інших установ у сприянні та проведенні вказаного заходу.

 

Тиждень хімії у Національному педагогічному університеті імені М.Драгоманова_2019

Деталі

Міністерство освіти і науки України

Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова

Факультет природничо-географічної науки та екології

Кафедра хімії

 

«ТИЖДЕНЬ ХІМІЇ

У НАЦІОНАЛЬНОМУ ПЕДАГОГІЧНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ

ІМЕНІ М.П. ДРАГОМАНОВА»

14 травня – 24 травня 2019 року

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

Шановні студенти, викладачі та усі бажаючі, запрошуємо Вас взяти участь у роботі «Тижня хімії у Національному педагогічному університеті

імені М.П. Драгоманова»,

присвяченого 185 річниці від дня заснування Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова,

185 річниці з дня народження Д.І. Менделєєва,

150 річниці відкриття Періодичного закону і

Періодичної таблиці хімічних елементів (Генеральна асамблея ООН проголосила 2019 рік Міжнародним роком Періодичної таблиці хімічних елементів),

100 річниці заснування IUPAC,

Дню науки та Дню хіміка,

що відбудеться з 14 травня до 24 травня 2019 року в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова

ПРОГРАМА:

1. Науково-практичний диспут «Хімічні елементи в Періодичній системі

    Д.І. Менделєєва: чи знаєте Ви, що …?».

2. Круглий стіл «Хімія + іноземна мова: 100 років IUPAC».

3. Екскурсія на тему «Хімічні елементи у складі мінералів і порід земної кори».

4. Демонстраційні експерименти «Цікава наука – TheScienceofFan».

5. Круглий стіл «Математика + природничі науки».

6. КПЗ «Хіміки жартують».

ЗАПРОШУЄМО УСІХ БАЖАЮЧИХ!

З питаннями та пропозиціями щодо участі звертайтеся на кафедру хімії за телефонами або електронною поштою, вказаними нижче:

+ 380 44 239 30 73, + 380 44 239 30 37,+ 380 667676269, + 380 96 248 42 57,

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. (вкажить, будь ласка, тему "Тиждень хімії") 

Кафедра хімії

Деталі

Логотип каф хімії 2

Існування кафедри сягає у давнє минуле з моменту утворення у 1834 році на базі трирічного педагогічного інституту при Київському університеті Святого Володимира, коли розпочалася підготовка вчителів природознавства. Пізніше було відкрито хімічний відділ, який разом з біологічним відділом було реорганізовано у біолого-хімічний факультет. Надалі підготовку вчителів хімії проводили на кафедрі природничих дисциплін. У 1972 році на базі кафедри природничих дисциплін було створено природничо-географічний факультет, а згодом у 1973 році утворено кафедру хімії, яка на сьогодні знаходиться у складі факультету природничо-географічної освіти та екології і готує висококваліфікованих фахівців.

У 1973 році посаду виконувача обов’язків завідувача кафедри обіймала к.х.н. доцент Романова Н.В. У період з 1974 – 1985 р.р. завідувачем кафедри був к.х.н., доцент Ткач В.П. З 1985 до 2003 р. кафедру очолювала к.х.н., доцент Нікітіна С.В.З 2003 до 2015 р. завідувачем кафедри була к.х.н., доцент Толмачова В.С. З вересня 2015 р. кафедру очолює д.б.н., професор Калінін І.В.

 

 1
Доктор біологічних наук (спеціальність – біохімія), професор Калінін І.В.

Сьогодні у складі кафедри 8 викладачів (3 – професори, 4 - доцента, 1- старший викладач), які забезпечують на високому науково-методичному рівні підготовку фахівців за напрямом Природничі науки зі спеціальностей Хімія, Біологія, Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування, ОКР – бакалавр, магістр.  

Кафедра хімії 2018 2

Колектив кафедри хімії

 Кафедра викладає більше 50 профільних хімічних дисциплін («Неорганічна хімія», «Загальна хімія», «Аналітична хімія», «Будова речовини», «Фізична хімія», «Колоїдна хімія», «Органічна хімія», «Біохімія», «Хімія з основами біогеохімії», «Біоорганічна хімія», «Хімія навколишнього середовища», «Екохімічні технології», «Основи хімічної технології», «Хімія високомолекулярних сполук», «Техніка демонстраційного експерименту», «Методологія сучасних наукових досліджень», «Експериментальні методи досліджень в хімії», «Фізико-хімічні методи дослідження», «Кристалохімія», «Хімія Землі і проблеми екології», «Сучасна термінологія і номенклатура хімічних сполук», «Основи хімічної токсикології», «Фармацевтична хімія», «Прикладні аспекти хімії», «Основи хемоінформатики», «Органічна хімія вуглеводнів та функціональних похідних вуглеводнів», «Органічний синтез», «Основи стереохімії»,«Хімія гетероциклічних сполук», «Історія хімії», «Хімія природних сполук», «Комп’ютерна хімія» та інші). 

Навчально-допоміжний персонал кафедри у складі завідувача лабораторією аналітичної хімії Коваленко Н.В., завідувача лабораторією органічної хімії Михайлової Л.Л., завідувача лабораторією неорганічної хімії Шафаренко Л.В., завідувача лабораторією біохімії Журбей М.В., завідувача лабораторією фізичної хімії та неорганічного синтезу Андрєєвої О.В., старшого лаборанта Волочнюк О.М забезпечують проведення лабораторних занять з курсів хімічних дисциплін, науково-дослідну роботу студентів. 

Науковий напрям роботи кафедри пов’язаний зі змістом, формами, методами і засобами фахової підготовки учителів хімії. Наукова тематика направлена, насамперед, на удосконалення кредитно-модульної технології навчання, впровадження принципів інтеграції, диференціації та гуманітаризації у зміст хімічних дисциплін, розвиток сучасної хімічної термінології та номенклатури, розв’язання питань хімічної безпеки у підготовці вчителя хімії, дослідження ксенобіотиків у об’єктах довкілля і біологічно активних речовин фізико-хімічними методами та методами квантової хімії. 

Науково-дослідну роботу студенти кафедри хімії виконують у чотирьох проблемних групах. 

Проблемна група «Хімія біологічно активних речовин та проблеми екології» (Наукові керівники: д.б.н., професор Калінін І.В., доцент Богатиренко В.А.). Основними напрямами наукових досліджень є вивчення сучасних проблем міграції, накопичення та біотрансформації ксенобіотиків у навколишньому середовищі, хімічної екології, пов’язаних з підготовкою повноцінної питної води та визначення її показників згідно з Державним стандартом. Екологічна оцінка якості води базується на теоретичних знаннях про воду як речовину. Проблемна група розв’язує наступні завдання: екологічний зміст понять"ксенобіотики", "хімічний елемент", "речовина", "хімічна реакція"; "вода як речовина"; вода в організмі людини; оборотне водопостачання як засіб збереження води на планеті; життя океану в небезпеці; поверхневі води України; ресурси підземних вод України; чиста вода – забруднена вода; підготовка питної води як одна з технологічних та екологічних проблем; колообіг та відновлення води у природному середовищі; технологічна схема очищення поверхневих вод для питного водопостачання на водоочисних станціях; вода, санітарія, гігієна для всіх; питна вода в Україні та інформаційно-освітня діяльність. 

Проблемна група «Сучасні проблеми органічної хімії»(Наукові керівники: д.х.н., професор Вовк М.В., доцент Ковтун О.М.). Основними напрямами роботи є вивчення питань, пов’язаних з сучасними проблемами органічної хімії та впливом органічних сполук на довкілля, здоров’я людини. Наукова діяльність пов’язана з дослідженням проблем якості сучасних лікарських засобів (синтез традиційних анальгетиків – похідних саліцилової кислоти та аніліну, дослідження будови і властивостей β-лактамних, полієнових, тетрациклінових і антибіотиків ароматичного ряду, сучасних анестезуючих засобів, сульфаніламідних препаратів); дослідженню будови, властивостей і способів виділення природних алкалоїдів (кофеїну, теоброміну, теофеїну), терпеноїдів (холестеролу, ментолу); барвників (барвників-індикаторів ряду трифенілметану, азобарвників, поліметинових барвників, барвників – флуоресцентних міток та зондів, барвників – харчових добавок); виявленню антропогенних джерел органічних речовин – забрудників довкілля (пестицидні препарати); розробці методів синтезу нових гетероциклічних сполук – потенційних лікарських препаратів і засобів захисту рослин (5-флуорозаміщені орнітини, піразоло[3,4-е][1,4]діазепінові системи, β–трифлуорометил-β-амінокетони); вивченню проблем хімічної безпеки в контексті міжнародних нормативно-правових документів; обґрунтуванням методичних підходів до формування базових знань про номенклатуру, ізомерію органічних сполук. 

Проблемна група «Фізико-хімічні методи дослідження об’єктів довкілля»(Наукові керівники: к.х.н., доцент Богатиренко В.А., к.п.н., доцент Прибора Н.А.). Проблемна група має наступне спрямування своєї діяльності: екологічні підходи до вивчення основних закономірностей процесів електроосадження металів; екологічні аспекти застосування природних сорбентів; вивчення умов та основних закономірностей кристалізації речовин з водних розчинів; визначення умов та методів вирощування монокристалів; вивчення процесів адсорбції ПАР та йонів металів з водних розчинів дисперсними глинистими мінералами та глинами; глини як основний складовий компонент біокосних систем; оцінка основних фізико-хімічних параметрів якості води (екологічний стан бюветів м. Києва); оцінка основних фізико-хімічних параметрів якості хліба (розробка методик визначення рН хліба). 

Проблемна група «Хімія і охорона навколишнього середовища» (Наукові керівники: д.б.н., професор Калінін І.В., к.х.н., доцент Богатиренко В.А., доцент Ковтун О.М.). У проблемній групі досліджують хімічний склад грунтів різних областей України, проводять хімічний аналіз засобів особистої гігієни; визначають неорганічні компоненти рослинної сировини (ромашки, живокосту, петрушки), грибів; досліджують якість ферумовмісних лікарських засобів; вивчають координаційні сполуки за участю металічних елементів; хімічний склад біологічної сировини тваринного походження. 

Викладачі кафедри є авторами підручників, навчальних посібників, методичних рекомендацій з курсів хімічних дисциплін для учнів ЗНЗ та студентів педагогічних ВНЗ. 

Кафедра співпрацює з Малою академією наук м. Києва і Київської області та проводить фахові олімпіади для школярів. В рамках виконання наукових робіт, проведення лабораторних занять, екскурсій кафедра активно співпрацює з іншими університетами (Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Національний університет біоресурсів і природокористування України) та науково-дослідними інститутами Національної академії наук України (Інститут біохімії ім. О.В Палладіна, Інститут органічної хімії, Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка, Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича, Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії ім. В.П. Кухаря, Інститут сорбції та проблем ендоекології, Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М.П. Семененка, Інститут геологічних наук, Інститут молекулярної біології і генетики, Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького). Студенти кафедри є учасниками і переможцями Всеукраїнських студентських олімпіад з хімії. 

На базі кафедри хімії проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Хімічна освіта в контексті хімічної безпеки: стан проблеми та перспективи» в рамках Міжнародного року хімії (2011 р.), Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Хімічна освіта в контексті Болонського процесу: стан і перспективи» (2006 р.), Міжнародний круглий стіл “Роль освіти, просвіти та поінформування при вирішенні проблеми небезпечних відходів та непридатних пестицидів в Україні” (2007 р.), Всеукраїнський круглий стіл до 170-річчя НПУ імені М.П. Драгоманова "Шляхи підвищення поінформованості громадськості про стійкі органічні забруднювачі (СОЗ) та Стокгольмську конвенцію про СОЗ" (2005 р.), Всеукраїнський круглий стіл «Стійкі органічні забруднювачі – екотоксиканти XXI століття» (2006 р.), за результатами заходу знято документальний фільм «Потрійна ціна СОЗ», Всеукраїнський семінар «Проблеми хімічної безпеки в Україні у контексті синергізму трьох міжнародних конвенцій – Роттердамської, Стокгольмської і Базельської» (2008 р.), Всеукраїнський семінар завідувачів кабінетів (методистів) хімії Інститутів післядипломної педагогічної освіти (2008 р.), Всеукраїнські семінари завідувачів кафедр хімії педагогічних ВНЗ України сумісно з членами робочої групи – розробниками ГСВО ОКР бакалавр і магістр хімії (2009 р.), практичний тур Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» номінація «Хімія» (2010 р.), щорічні науково-методичні семінари з проблем хімічної освіти для вчителів м. Києва та Київської області. 

Щорічно кафедра проводить хімічні олімпіади для учнів 11 класів на базі НПУ імені М.П. Драгоманова.Студенти кафедри є учасниками і переможцями Всеукраїнських студентських олімпіад з хімії.

 

Виїзна навчально-наукова екскурсія до заповідника «Базальтові стовпи»_2018-05-12

Деталі

3 IMG 7804 Базальтові

12 травня 2018 року кафедра хімії (завідувач, доктор біологічних наук Калінін І.В. та доцент, кандидат хімічних наук Богатиренко В.А.) в рамках вивчення дисципліни «Хімія Землі та проблеми екології», а також напередодні Дня науки (19 травня) і Дня хіміка (27 травня) провели виїзну навчально-наукову екскурсію до заповідника «Базальтові стовпи».

Заповідник є геологічною пам’яткою природи, розташований в урочищі Іванова Долина, поблизу сіл Базальтове, Берестовець, Новий Берестовець Костопільського району, Рівненської області, який входить до списку 100 чудес природи України і є єдиним на Україні місцем з яскраво вираженим стовпчастим заляганням найпоширенішої гірської породи базальтів.

Пам’ятка має велике наукове значення і цікава для дослідників у галузі хімії, біології, екології, петрографії, стратиграфії, мінералогії, палеовулканізму. Окрім базальту в заповіднику представлені такі мінерали як адуляр, азурит, барит, борніт, гематит, кальцит, кварц, марказит, пірит, хлорит, халцедон.

5 IMG 8076 Базальтові

 

Цікавою була розповідь колег, які брали участь у екскурсії – доктора геологічних наук, професора, завідувача відділу літології Інституту геологічних наук НАН України Ковальчука М.С.; кандидата геологічних наук, доцента кафедри геології та гідрології Національного університету водного господарства та природокористування Криницької М.В.; кандидата геологічних наук, співробітника відділу літології Інституту геологічних наук НАН України Крошко Ю.В.

Долучилася до екскурсії та провела аналіз екологічного стану території доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри екології нашого факультету Волошина Н.О.

Студенти 31Х групи мали можливість наочно ознайомитись з породами та мінералами, згадати їх хімічну будову.

Проведена екскурсія сприяла розширенню і закріпленню знань студентів з дисципліни, що вивчається та пройшла в невимушеній, дружній атмосфері й залишила незабутні враження.

Щиро дякуємо керівництву факультету, університету та колегам інших установ у сприянні та проведенні екскурсії.

0 MG 0103 Базальтові1 MG 9894 Базальтові

2 MG 9922 Базальтові

4 IMG 7926 Базальтові

6 IMG 8147 Базальтові

   

Розклад  

   

GTranslate  

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
   

Хто на сайті?  

На сайті 79 гостей та відсутні користувачі

   
© ALLROUNDER

Використання матеріалів сайту можливе лише при згоді адміністрації порталу та активного посилання.
Всі права захищено!

Сайти, які підтримуються службою порталу
НПУ імені М.П.Драгоманова
Інститути
Інститут неперевної освіти
Факультети
Фізико-математичний факультет :: Факультет філософської освіти :: Факультет фізичного виховання та спорту :: Інженерно-педагогічний факультет :: Факультет інформатики :: Факультет іноземної філології :: Факультет історичної освіти :: Факультет корекційної педагогіки та психології :: Факультет мистецтв імені Анатолія Авдієвського :: Факультет магістратури, аспіратнути та докторантури :: Факультет природничо-географічної освіти та екології :: Факультет педагогіки та психології :: Факультет політології та права :: Факультет соціально-економічної освіти та управління :: Факультет української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка
Кафедри
Кафедра педагогчної творчості :: Кафедра педагогіки, теорія та історії педагогіки :: Кафедра методики викладання російської мови та світової літератури :: Кафедра етики та естетики :: Кафедра управління та євроінтеграції :: Кафедра філософії :: Кафедра інформатики
Персональні сайти
Андрущенко В.П. :: Бех В.П. :: Жалдак М.І. :: Борисенко В.Й. :: Франчук В.М. :: Франчук Н.П.
Інші сайти
Асоціація випускників :: Система управління електронними курсами НПУ :: Система управління електронними курсами інституту інформатики :: Система управління електронними курсами інституту інформатики (студенти) :: Простір гуманітарної комунікації :: Лабораторія археологічних досліджень :: Кабінет-музей М.П.Драгоманова :: Україна і становлення конституціоналізму в Європі :: Центр культури. НПУ